Angelina Jolie – nie tylko aktorka
Angelina Jolie jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych aktorek na świecie. Wszędzie gdzie się pojawi wzbudza ogromną sensację. Jednak w tym artykule nie będę się skupiał na jej karierze w Hollywood, a na jej działalności humanitarnej. Niewiele osób bowiem wie, że Jolie jest ambasadorką dobrej woli UNHCR – tytuł ten jest nadawany przez urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych
do spraw Uchodźców, a także członkinią Rady Stosunków Międzynarodowych – niezależnej organizacji politycznej non-profit założonej w Nowym Jorku.
Aktorka rozpoczęła działalność na rzecz niesienia pomocy innym ludziom po swoim pobycie w Kambodży w 2001 roku, w której to kręcono zdjęcia do popularnego filmu z serii Tomb Rider. Angelina była świadkiem nieszczęścia i biedy mieszkańców tego azjatyckiego państwa.
Wtedy to poświęciła czas by odwiedzić szereg obozów dla uchodźców w różnych zakątkach świata. Celem tych podróży było poznanie warunków w jakich żyją poszczególni mieszkańcy odwiedzanych przez nią krajów. To właśnie w roku 2001 Angelina wyruszyła w swoją pierwszą misję humanitarną do Sierra Leone oraz Tanzanii. Misje, która trwała osiemnaście dni. Później odwiedziła jeszcze Kambodżę oraz Pakistan, w którym to przekazała milion dolarów na rzecz uchodźców z Afganistanu.
Już w sierpniu tego samego roku Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców mianował aktorkę Ambasadorem Dobrej Woli – a ten tytuł już zobowiązuje. W kolejnych latach amerykańska gwiazda nie próżnowała i pomagała jak tylko mogła. W 2010 roku jako pierwsza aktorka zaapelowała o pomoc dla ofiar powodzi, która spustoszyła Pakistan, pozostawiając 20 milionów ludzi bez dachu nad głową. Była ona również jedną z pierwszych gwiazd, które zainteresowały się problemem emigrantów.
W 2014 roku potępiła bezczynność Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych wobec wojny domowej toczonej w Syrii, a także zbrodni, które dotykały ludność cywilną w tym kraju.
Aktorka za swoją działalność humanitarną została wielokrotnie odznaczana. W roku 2003 otrzymała Sergio Vieira de Mello Citizen of the World od Stowarzyszenia Korespondentów ONZ. Jest to nagroda za znaczący wkład w niesienie pomocy ludziom. W późniejszych latach tę samą nagrodę otrzymała Nicole Kidman, Bill Clinton czy Pele. W roku 2005 otrzymała Global Humanitarian Award. W 2007 roku otrzymała Freedom Award – nagrodę przyznawaną przez Międzynarodowy Komitet Ratunkowy za szczególny wkład w ludzką wolność oraz pomoc uchodźcom. Nagrodę tę otrzymał również Lech Wałęsa w roku 1989.
Angelina Jolie swoją postawą zwraca uwagę na bezczynność wielu osób, nie bojąc się przy tym krytykowania wielkich tego świat, co udowodniła w roku 2009. W ramach obchodów Dnia Praw Człowieka skrytykowała prezydenta Baraka Obamę oraz jego administrację za ich bezczynność
w sprawie Sudanu. Aktorka uczestniczy również w wielu konferencjach zwracając uwagę na absurdalność prawa, niedostrzeganie krzywy ludzkiej, a zwłaszcza krzywdy dzieci. Regularnie zabiera głos na Forum Ekonomiczny w Davos, a w 2013 roku na szczycie G8 apelowała o podjęcie działań dla zapobiegania przemocy seksualnej wobec kobiet w strefach konfliktów.