Bill Gates

Bill Gates to człowiek, którego obecnie nie trzeba już chyba nikomu specjalnie przedstawiać. Zasłynął przede wszystkim jako współtwórca, architekt oprogramowania i wieloletni prezes jednej z największych korporacji informatycznych – Microsoftu. Szacuje się, że z oprogramowania tej firmy korzystać może nawet 90% światowej populacji użytkowników komputerów. Jeżeli więc czytasz ten artykuł, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że jesteś jednym z nich.

Od wielu lat Gates należy do ścisłej czołówki w światowych rankingach dotyczących najbogatszych ludzi na świecie (nierzadko zajmował w nich pierwsze miejsce). Wynika to głównie z faktu, że do dnia dzisiejszego jest on największym indywidualnym udziałowcem Microsoftu. Jego udziały wynoszą nieco ponad 9% akcji, co według danych z 2007 roku, pozwoliło mu osiągnąć fortunę o przybliżonej wartości 58 miliardów (!) dolarów.

Jednak już w roku 2006 Gates zaczął stopniowo wycofywać się z pełnienia kierowniczej funkcji w korporacji. Swoje obowiązki postanowił podzielić między Craiga Mundie i Raya Ozzie. Z czym związana była decyzja o dobrowolnej rezygnacji z prawdopodobnie najbardziej intratnej posady na świecie? I dlaczego niedługo potem suma majątku Gatesa tak drastycznie zmalała?

Powód jest dość prosty, choć niemalże niewiarygodny – Bill Gates postanowił zająć się działalnością charytatywną. Wprawdzie już wcześniej dał się poznać jako zagorzały filantrop, zakładając w 2000 r. wraz z żoną fundację dobroczynną, jednakże, jak sam stwierdził – praca w Microsofcie uniemożliwiała mu całkowite poświęcenie się temu zajęciu.

Według najnowszych danych, przez ostatnią dekadę Fundacja Imienia Billa i Melindy Gatesów łącznie przeznaczyła na cele dobroczynne ok. 28 miliardów dolarów, sprawiając jednocześnie, że saldo na ich domowym koncie wynosiło już „jedynie” 30 miliardów. Zapewne wy też zastanawiacie się, jak oni teraz wiążą koniec z końcem?

Aktualnie fundacja Gatesów hojnie wspiera badania nad szczepionką przeciwko malarii. Nie tak dawno to właśnie ich dotacje bardzo pomogły Indiom w walce z epidemią polio. Najbliższe plany fundacji to pomoc innym krajom, które również borykają się z problem epidemii. Na zakup szczepionek dla Nigerii, Pakistanu i Afganistanu przeznaczono już 200 milionów dolarów.

Z powyższych argumentów wynika chyba dość jasno, dlaczego Bill Gates znalazł się w gronie ludzi niezwykłych. Warto przy tym zaznaczyć, że jemu samemu na tego typu wyróżnieniach z pewnością nigdy nie zależało. Jak sam kiedyś stwierdził: „Na świecie panuje tendencja, by zwracać na mnie zbyt dużo uwagi”.