Kamil Stoch
Kamil Wiktor Stoch urodził się 25 maja 1987 roku w Zakopanem. Jest on skoczkiem narciarskim i to nie byle jakim. Gdy mówimy o polskich skokach narciarskich to wymieniamy Adama Małysza i Wojciecha Fortunę – od niedawna obok tych wielkich nazwisk, a nawet ponad nimi wymieniamy Kamila. Dlaczego? Kamil 09 litego 2014 na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi zdobył złoty medal olimpijski, dzięki czemu stał się drugim Polakiem po Wojciechu Fortunie, któremu się to udało.
Kamil Stoch to syn Krystyny oraz Bronisława. Mama Kamila pracuje w Urzędzie Miasta w Zakopanem, ojciec jest psychologiem sądowym i klinicznym. Stoch ma również dwie siostry, pierwsza Anna jest pedagogiem i pracuje w przedszkolu na Cyprze, druga Natalia jest prawnikiem w Krakowie.
Kamil wychowywał się i uczył w miejscowości Ząb, a maturę zdał w 2006 roku. W 2012 roku został magistrem kończąc Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. Od roku 2010 jest mężem Ewy Bilan, z którą wziął ślub w kościele oo. Paulinów na Bachledówce we wsi Czerwienne.
Kamil od dziecka był związany ze skokami, na nartach zaczął jeździć w wieku trzech lat, a pierwsze amatorskie skoki oddawał w wieku lat czterech. W wieku ośmiu lat rodzice zapisali go do klubu LKS Ząb, gdzie opiekę nad nim przejął Mieczysław Marduła. Pierwsze sukcesy pojawiły się w roku 1998, kiedy to Kamil wygrał konkurs skoków w Lomnicach nad Popelkou (Czechy), a w roku 1999 został mistrzem świata młodzików. W wieku 12 lat Kamil występował jako przedskoczek podczas zawodów Pucharu Świata w kombinacji norweskiej, uzyskując odległość 128 m. Nic nadzwyczajnego? A jednak – żaden z zawodników biorących udział w konkursie nie przekroczył graniczy 125 m. Kamil ćwiczył razem z Mateuszem Rutkowskim w gimnazjum oraz z Piotrem Żyłą w liceum. Stoch ćwiczył codziennie rano, potem szedł do szkoły, a do domu wracał o godzinie 20. Był impulsywny i bardzo przeżywał porażki, nawet podczas seniorskiej kariery.
Kamil w Pucharze Świata zadebiutował w 2004 roku w Zakopanem, gdzie zajął 49 pozycję. Rok później zdobył pierwsze punkty zajmując 7 miejsce na zawodach w Pragelato. Na Mistrzostwach Świata w roku 2009 o mały włos nie zajął miejsca na podium znajdując się tuż poza nim. Udało mu się stanąć na podium po raz pierwszy w roku 2011 w Zakopanem gdzie zajął pierwszą pozycję. W roku 2013 został mistrzem świata na dużej skoczni w Val di Fiemme. Na tej samej skoczni wraz z kolegami z reprezentacji zdobył brąz w skokach drużynowych – do tej pory żadnej polskiej reprezentacji drużynowej w skokach narciarskich nie udało się odnieść takiego sukcesu, nawet w drużynie gdzie występował Adam Małysz. W sezonie 2012/2013 stanął na trzecim miejscu podium w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Kami jest zdobywcą 23 medali na zimowych i letnich mistrzostwach Polski, gdzie zwyciężał osiem razy. Jego rekord życiowy to 232,5 m na mamuciej skoczni Vikersundbakken w Vikersund.
Dnia 9 lutego 2014 Kamil Stoch dokonał rzeczy niemożliwej, po 42 latach od zdobycia złota przez Wojciecha Fortunę w Sapporo, został mistrzem olimpijskim na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi, nokautując swoich rywali, oddając dwa najdłuższe skoki w swoich seriach, w tym jednym ustanawiając rekord skoczni. Sukces ogromy, patrząc chociażby na to, że nasz najlepszy skoczek – Adam Małysz, zdobywca czterech olimpijskich medali, nigdy nie otrzymał krążka z najcenniejszego kruszcu. Igrzyska dalej trwają, a Kamil ma szansę na medale w konkursie indywidualnym oraz drużynowym. Powodzenia Kamil!