Mary Temple Grandin
Temple Grandin jest znaną na cały świecie amerykanką urodzoną w Bostonie w roku 1947. Jest ona doktorem nauk o zwierzętach, a także profesorem na Uniwersytecie Stanowym w Colorado. Temple jest również autorką wielu bestsellerów, konsultantką przemysłu mięsnego do spraw zachowania zwierząt. Wszystkie te osiągnięcia mają jeszcze większą wagę, ponieważ Mary jest osobą z autyzmem.
Gdy Temple miała dwa latka, zdiagnozowano u niej autyzm, jednocześnie postawiono diagnozę – uszkodzenie mózgu. Mówić zaczęła w wieku lat czterech. W późniejszych wspomnieniach napisała, iż czas spędzony w szkole średniej oraz wyższej był okresem nieprzyjemnym, ze względu na jej trudności z wysławianiem się. Jeden ze studentów, z którymi uczęszczała na zajęcia nazywał ją „magnetofonem” ponieważ powtarzała wszystko co powiedziała – „Teraz mogłabym się z tego śmiać, jednak wtedy to bardzo bolało” – mówiła. W Franklin Pierce College zdobyła tytuł licencjata z psychologii w roku 1970, a pięć lat później tytuł magistra z zoologii na Arizona State University. W roku 1989 również z zoologii zdobyła tytuł doktora na University of Illinois.
Temple nigdy nie wyszła za mąż i nie miała dzieci, a ponad pracą naukową zajmuje się również rozpowszechnianiem wiedzy o autyzmie. Dodatkowo lubi jazdę konną, interesuje się since fiction, filmami i biochemią. Jako doktor nauka o zwierzętach powiedziała: „Uważam, że przeznaczenie zwierząt na jedzenie jest etyczne, ale powinniśmy robić to we właściwy sposób. Należy tym zwierzętom dać godne życie oraz bezbolesną śmierć. Zwierzętom należy się szacunek”. W swojej autobiografii napisała, iż autyzm dotyka każdego aspektu jej życia. Regularnie zażywa leki antydepresyjne oraz nosi wygodne ubrania, aby przeciwdziałać jej sensorycznym zaburzeniom, a także unikać przeciążenia sensorycznego.
Sławę zdobyła po tym, gdy została opisana przez Olivera Sacksa (znanego neurologa), w jego książce pod tytułem An Anthropologist on Mars. Była gościem wielu programów telewizyjnych Stanach Zjednoczonych. Jest zaangażowana w propagowanie wiedzy o jej chorobie oraz humanitarnym traktowaniu zwierząt – między innymi projektuje specjalne urządzenia do humanitarnego uboju zwierząt. W 2010 roku powstał film dramatyczno-biograficzny w reżyserii Micka Jacksona pod tytułem „Temple Grandin”, w którym główną rolę zagrała Claire Danes. W tym samym roku została również zamieszczona na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie, w kategorii „bohaterowie”. W roku 2011 otrzymała Double Helix Medal, czyli odznaczenie przekazywane osobom, które w sposób znaczny przyczyniły się do podnoszenia świadomości ludzi na temat zdrowia człowieka. Jej znaną maksymą są słowa: „Świat potrzebuje wszystkich typów umysłów”.