Mata Hari, tajemnicza kobieta-szpieg

W historii pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych postaci. Czy była szpiegiem, tego na sto procent nikt nie jest pewien. Jeśli w ogóle podjęła się szpiegowania, to jej „zasługi” czy pozycję wywiadowczą znacznie wyolbrzymiono. Mowa oczywiście o najsłynniejszej kobiecie – szpiegu, Mata Hari.
Mata Hari to pseudonim artystyczny holenderskiej tancerki egzotycznej oraz luksusowej prostytutki, Margarethy Geertruidy McLeod, z domu Zelle. Urodzona 7 sierpnia 1876 roku w Leeuwarden, Holandia, była córką holenderskiego biznesmena Adama Zelle i Antje van der Meulen. W wieku 6 lat przeprowadziła się wraz z rodzicami do Leiden. Gdy miała 15 lat, w roku 1891, zmarła jej matka, a ojcu nie poszło w interesach i harizbankrutował. Młoda Holenderka ukończyła studium nauczycielskie, a mając 18 lat wyjechała do Amsterdamu. Powodem wyjazdu był skandal, który wywołała romansując z dyrektorem szkoły. Następnie udała się do Hagi, gdzie odpowiedziała na ogłoszenie matrymonialne holenderskiego oficera marynarki, Rudolfa McLeoda, który był od niej starszy o dwadzieścia dwa lata. Sam oficer całe swoje dorosłe życie spędził w służbie wojskowej w Holenderskich Indiach Wschodnich. Mata Hari i Rudolf McLeoda spotkali się po raz pierwszy w muzeum, gdzie zapałali do siebie gorącym uczuciem. Oboje byli tak niecierpliwi, że już po sześciu dniach zaręczyli się, a ślub odbył się po czterech miesiącach znajomości.
Z tego związku Mata Hari miała dwoje dzieci. Wkrótce po ślubie urodził się syn, Norman John. Razem z nim małżeństwo McLeod w maju 1897 roku wyjechało do Holenderskich Indii Wschodnich, gdzie kapitan McLeod powrócił do czynnej służby woskowej. Następnie urodziła się córka, Jeanne Louise. Małżeństwo przeżywało już kryzys. Cały czas się kłócili. Śmierć syna była przysłowiowym gwoździem do trumny. Chłopca najprawdopodobniej otruła jego niania, którą do tej strasznej zbrodni namówił narzeczony, który służąc pod kapitanem McLeod doznał z jego strony niemiłego traktowania. Śmierć dziecka była okrutną zemstą młodego żołnierza na znienawidzonym kapitanie.
W 1903 roku definitywnie rozpadło się małżeństwo Maty Hari, a ona wróciła do Paryża, mata-haripozostawiając córkę z jej ojcem. Podejmowała próby pracy jako nauczycielka, które jednak spełzły na niczym. Margaretha zatrudniła się więc jako księżniczka z Jawy. Wkrótce została egzotyczną tancerką wykonującą orientalne tańce. Wówczas narodził się jej słynny pseudonim, Mata Hari, czyli słońce, a tłumacząc dosłownie oko dnia. Zdecydowała się także na zawód luksusowej prostytutki, której klientami byli politycy oraz oficerowie armii. I to za pewne ze względu na swoją popularność wśród wysoko postawionych panów zawdzięcza zainteresowanie wywiadu. W 1917 roku została oskarżona o szpiegostwo. Przebywała wówczas we Francji i miała być podwójnym agentem francuskim i niemieckim. Oskarżono ją o działalność, w wyniku której śmierć ponieść miało wiele tysięcy francuskich żołnierzy podczas I wojny światowej. Jej wpływowi kochankowie nie zdołali jej pomóc i 15 października 1917 roku Mata Hari została rozstrzelana, stając na przeciw plutonu egzekucyjnego z niezasłoniętymi na własne życzenie oczami.