Stephen Wiltshire – autystyczny geniusz

Stephen Wiltshire jest sawantem oraz jednym z najbardziej znanych na świcie artystów architektonicznych. Zdiagnozowano u niego autystyczne zaburzenie percepcji, jednak posiada on również niezwykłą pamięć fotograficzną. Często jest nazywany „żywą kamerą”. Jego prace są niezwykłe i wzbudzają ogromny zachwyt osób mających możliwość ich ujrzenia.
StephenWiltshire-rysujeStephen jest brytyjczykiem urodzonym w Londynie 24 kwietnia 1974 roku. Był niemową, a w wieku lat 3 wykryto u niego autyzm. W tym samym wieku stracił ojca, który zginął w wypadku motocyklowym. W wieku lat 5 wysłano go do szkoły Queensmill School w Londynie, gdzie wykazał duże zainteresowanie rysowaniem. Dzięki pracy jednego z nauczycieli – Chrisa Marrisa, zaczął komunikować się z otaczającym go światem za pomocą rysunków. Chris również wspierał Stephen w nauce mowy, której nauczył się w wieku lat dziewięciu. Jeżeli chodzi o same rysunki, to pierwsze prace londyńczyka były głównie szkicami zwierząt oraz samochodów. Stephen jest niezwykle zainteresowany amerykańskimi markami samochodów i podobno posiada on encyklopedyczną wiedzę na ich temat. W kolejnych latach jego zainteresowania co do tematów rysunków rozszerzały się. W wieku 8 lat zaczął rysować nie tyle miasta, co wyobrażenia ich wyglądu po trzęsieniu ziemi. W wieku lat 10 bardzo zainteresował się londyńską architekturą i stworzył serię rysunków, które nazwał „londyńskim alfabetem”, ponieważ przedstawiały one londyńskie budowle zaczynające się na każdą z liter alfabetu. W roku 1987 wystąpił w programie „The Foolish Wise Ones” na kanale BBC. Wielu ludzi po obejrzeniu prac przedstawionych w programie wyraziło chęć ich zakupu, z tego też powodu prace Stephena zostały jeszcze tego samego roku opublikowane pod tytułem „Drawings”.
Niezwykły talent Stephena wyrażony jest w jego genialnej pamięci. Potrafi on spojrzeć jeden raz na dany obiekt by narysować go z najdrobniejszymi Stephen-Wiltshireszczegółami. Jego geniusz nie ogranicza się tylko do pojedynczych przedmiotów. Narysował on panoramę Londynu po jednorazowym przelocie helikopterem, z zachowaniem takich szczegółów jak liczba okien w poszczególnych budynkach. Rysował również inne miasta: Rzym, Madryt, Dubai, Hong Kong czy Fraknkfurt – wszystkie z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów jak liczby kolumn, okien, ulice, itd. Wszystkie te prace powstawały zaledwie po niespełna godzinnych przelotach nad danymi miastami helikopterem. W 2006 roku Stephen otrzymał Order Imperium brytyjskiego za swoje zasługi dla sztuki i kultury. W tym samym roku otworzył on w Londynie swoją własną galerię w Royal Opera Arcade gdzie przebywa dwa dni w tygodniu tworząc prace, rozmawiając z gośćmi lub rysując dla zabawy. W roku 2011 narysował panoramę Nowego Jorku na 76 metrowej panoramicznej planszy, która obecnie wisi a lotnisku JFK. Było on również gościem wielu programów telewizyjnych, powstało wiele dokumentów o jego niezwykłym talencie i geniuszu. Jego prace wzbudzają zachwyt i podziw, są niezwykle precyzyjne i pięknie odwzorowują rzeczywistość.